wtorek, 4 czerwca 2013

Ciekawostki o konich pełnej krwi angielskiej

konie angielskie



konie angielskie, koń angielski, koń rasy angielskiejKonie angielskie, to najcenniejsi przedstawiciele ras końskich, wyróżniający się wyjątkową szybkością. Powstanie tej rasy to efekt skrzyżowania arabów z importu z miejscowymi końmi, do którego doszło na przełomie XVII i XVIII wieku.


  • Pochodzenie

  • Konie angielskie, czyli efekt przemieszania krwi z terenów Włoch i Hiszpanii oraz Irlandii i Szkocji, a także orientalnych zwierząt, były szczególnie lubiane przez królów angielskich, którzy utrzymywali kolejne stadniny. Szczególny rozwój tej rasy nastąpił w momencie objęcia władzy przez króla Karola II. Wtedy z okolic miasta Newmarket uczyniono centrum wyścigów. Trzy konie – Byerley Turk, Darley Arabian oraz Godolphin Arabian to założyciele rasy. Od Byerleya pochodzi linia Heroda, niezwykle istotna w dziejach historii, od Darley;a wywodzi się linia Eclipse’a i pierwszy wielki zwycięzca – Flying Childrens, z kolei Godolphin to ojciec linii Matchema.

  • Budowa

  • Koń angielski osiąga przeciętny wzrost w przedziale 160-162 cm, charakteryzuje się dużymi, wyrazistymi oczami, subtelna głowa pokryta się niezwykle cienką skórą, przez którą widać naczynia krwionośne. Profil jest prosty, a oczy duże. Głęboka klatka piersiowa, a w efekcie duża pojemność płuc doskonale predestynuje konia do wyścigów. Szybkości sprzyja także wydłużenie linii. Do cech typowych dla anglosaskich przedstawicieli należy także piękna, delikatna i lśniąca sierść. Jeśli chodzi o ubarwienie sierści, to zazwyczaj jest ona kasztanowa, kara i siwa.

  • Ciekawostki


  • Koń rasy angielskie niezwykle wcześnie osiągają dojrzałość i nawet w wieku 2 lat są wystawiane do wyścigów

    Koń pełnej krwi angielskiej wyróżnia się dużą odpornością fizyczną. Nie rezygnuje z walki, jest niezwykle waleczny, wrażliwy i nerwowy, co sprawia, że czasami może być też trudny do prowadzenia 
     
    -Kaja i Ola 

     

    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz